
Willa Pogoń
HISTORIA WILLI "POGOŃ"
W roku 1890 posiadłość składającą się wówczas z drewnianego budynku mieszkalnego wraz z budynkiem gospodarczym oraz parcel budowlanych nabyli Maria i Jan Siemieńscy.
W roku 1933 po śmierci Marii, jej mąż przekazał Willę "Pogoń" w darowiźnie Kurii Biskupiej w Tarnowie. Biorąc pod uwagę swój wiek Jan Siemieński zrezygnował z administrowania budynkiem
Od roku 1938 Diecezja przekazała opiekę nad Willą przejęły Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej z Dębicy, które otoczyły również opieką samego dobroczyńcę, aż do dnia jego śmierci.
Posiadłość ta przez wiele lat pełniła funkcje domu zdrowia dla kapłanów z Diecezji Tarnowskiej, którzy również w spokoju oddawali się tu swej pracy (m.in. nad dokumentami IV Synodu Diecezji Tarnowskiej).
W roku 2013 siostry służebniczki opuściły to miejsce, a Diecezja przekazała opiekę nad placówką w ręce Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu.
Od tego czasu stanowi ona dom rekolekcyjny, w którym z przyjemnością gościmy dzieci, młodzież, dorosłych oraz całe rodziny, które mają ochotę skorzystać z naszego ośrodka w celu przeprowadzenia rekolekcji. Z otwartymi ramionami przyjmujemy również gości indywidualnych, którzy szukają spokoju, odosobnienia czy po prostu miejsca na miłe spędzenie urlopu, ferii zimowych czy weekendu.
Aby nasi gości czuli się coraz lepiej wciąż staramy się podnosić standard w Willi „Pogoń”. Już na dzień dzisiejszy modernizacji poddana została kotłownia, gdzie zamontowano nowoczesne piece i wymieniono instalacje. Większość pokoi posiada własne nowoczesne łazienki, dołożono oraz wymieniono część mebli na nowe.
Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II we współpracy z firmą „Granimex”, pana Tomasza Smosny dokonali również renowacji grobu Marii i Jana Siemieńskich. Grobowiec ten znajduje się na Cmentarzu w Krynicy Zdroju.
